Kā sagatavot motociklu ceļojumam

Sākoties atvaļinājumu sezonai, daudzi plāno ceļojumus ārpus Latvijas, un mūsdienās ir vairāki veidi kā apceļot pasauli. Viens no tiem – ceļojums ar motociklu.

Tomēr, pirms doties ceļojumā, motociklu nepieciešams sagatavot garākam braucienam, ne vien tādēļ, lai padarītu ceļojumu patīkamāku, bet arī tādēļ, ka motocikls, kurš nav pienācīgi sagatavots ceļojumam var radīt briesmas gan vadītājam, gan pārējiem satiksmes dalībniekiem.

Tādēļ svarīgi ir atcerēties par vairākiem būtiskiem faktoriem ceļojumā ar motociklu.

 

Maršruta plānošana

Plānojot ceļojumu, vispirms nepieciešams rūpīgi sastādīt maršrutu, jo pārvietojoties ar motociklu, ir iespējams apskatīt daudzas vietas, kuras nebūtu iespējams apmeklēt lidojot vai braucot ar auto. Tāpat, maršruta izvēle ir noteicošais faktors riepu izvēlē. Tā kā motocikla riepas lietošanas vidējā  kilometrāža ir 6000 – 7000km, dodoties garākā izbraucienā obligāti jāizmanto jaunas riepas. Vēl viena būtiska lieta, kas jāņem vērā, gan izvēloties riepas, gan plānojot maršrutu ir ceļa segums, pa kuru plānots ceļojums, jo tas ir noteicošais faktors riepu izvēlē.

Riepu izvēle un tehniskā apkope

Vieglāks šis uzdevums ir ceļojumu enduro motociklu īpašniekiem (tas izskaidro šo motociklu lielo popularitāti starp moto ceļotājiem). Enduro motocikls ir piemērots braucienam gan pa asfaltu, gan grantētu, smilšainu  ceļu, gan arī bezceļa apstākļiem mežā, pļavā, kalnos un citur. Ražotāji piedāvā plašu riepu izvēli, tā teikt – visiem dzīves gadījumiem. Tiesa ar riepām, kas piemērotas asfaltam un grants ceļiem (parastais apzīmējums – street on/off – Metzeler Tourance Next, Pirelli Scorpion Trail un MT60), būs pagrūti izbraukt šķēršļotu apvidu. Savukārt, ar dubļu-smilšu riepām (Metzeler Enduro 3 Sahara , Karoo 3 , Pirelli Scorpion Rally) būs jārēķinās ar lielāku trokšņainību un nodilumu uz asfalta.

Papildus jaunām riepām, braucot garākā ceļojumā ar motociklu, ir nepieciešama tehniska apkope- filtru un eļļas nomaiņa, akumulatoru, ķēdes nospriegojuma un amortizatora dakšas pārbaude.

 

    
Metzeler Tourance Next    Pirelli Scorpion Trail  MT60

Ielas (street) motocikla riepas.

Paredzētas Street Enduro motocikliem.

Ielas (street) motocikla riepas.

Paredzētas Street Enduro motocikliem.

Riepas grants/smilšu/ off-road ceļu segumam.

Paredzētas Enduro motocikliem.

Metzeler Enduro 3   Sahara  Metzeler Karoo 3 Pirelli Scorpion Rally

Riepas grants/smilšu/ off-road ceļu segumam.

Paredzētas Enduro motocikliem.

 Riepas grants/smilšu/ off-road ceļu segumam.

Paredzētas Enduro motocikliem.

 Riepas braukšanai pa smiltīm.

Paredzētas Enduro competition motocikliem.

Ekipējums

Obligāta nepieciešamība ir ekipējums, kuram jāatbilst visām drošības prasībām – ķivere, tērps, brilles, lietus kombinezons un moto apavi. Tas pats attiecas arī uz pasažiera ekipējumu un, lai gan, obligāta prasība pasažierim ir tikai ķivere, lai uzlabotu komfortu garākos pārbraucienos, pilns ekipējums būtu rekomendējams.

Bagāža

Svarīgi atcerēties, ka motocikls ir mobils pārvietošanās līdzeklis, līdz ar to, līdzi ņemamo mantu saraksts ir rūpīgi  jāplāno, jo lieku mantu svars ne vien ietekmē motocikla svaru, bet arī var radīt diskomfortu motociklistam. Tomēr svarīgi ir parūpēties par to, lai būtu iespējams komfortabli ceļot jebkādos laikapstākļos, piemēram, lietus  gadījumā.

Ieteicams ņemt līdz tikai speciāli ceļojumiem izgatavotas lietas – baikeru telti, guļammaisu, pašpiepūšamo paklāju gulēšanai, rīkus ēdienu gatavošanai, bet galvenais- neko lieku.

 

Aptieciņa

Ir svarīgi, parūpēties par labi nokomplektētu aptieciņu, jo garākos pārbraucienos, jārēķinās, ka aptieka ne vienmēr var būt pieejama uzreiz, līdz ar to, nelielu traumu gadījumā, ir svarīgi, lai viss nepieciešamais būtu pieejams. Bez tam, apdrošināšanas aģentūras nepiedāvā ceļojumu apdrošināšanu motociklistiem, tādēļ nedrīkst aizmirst parūpēties par to, lai medicīnas līdzekļi būtu pieejami.

Tuvākais serviss

Plānojot maršrutu un apskates objektus, nepieciešams jau laicīgi apzināt tuvākos motociklu servisus, jo, gadījumā, ja ceļojums paredzēts pa nomaļākām vietām un atgadās tehniska ķibele, kas nav labojama pašu spēkiem, serviss būs noteikti vajadzīgs. Tas pats attiecas uz braucienu pa apdzīvotākām vietām, jo, jau iepriekš zināms serviss, noteikti neradīs nepatīkamus pārsteigumus ne tehniskā ziņā, ne finansiāli.

Ceļabiedri

Dodoties atvaļinājumā, ir būtiski ne vien nodrošināties ar visu nepieciešamo, bet arī rūpīgi izvēlēties ceļabiedrus, kam ir vienāds motocikla vadīšanas līmenis. Braucot ar motociklu ir jāapzinās paaugstinātais risks un tas nozīmē arī motobraucēju paaugstinātu atbildību, gan pret sevi, gan citiem satiksmes dalībniekiem. Ir svarīgi zināt katra ceļojuma kompanjona braukšanas pieredzi, paradumus un spējas, īpaši, ja ceļošana notiek kolonnā, kurā piedalās vairāki motociklisti. 

 

Tomēr pats galvenais, ceļojot ar motociklu, ir izbaudīt braucienu, gūt jaunu pieredzi un, protams, atpūsties. Un, ja ceļojumam esi labi sagatavojies, tad nekas nevar sabojāt plānoto atpūtu.

Patīkamu braucienu! 


http://www.pkp.lv