Kā sekot līdzi riepu protektora nodilumam

Statistika liecina, ka trešdaļa autobraucēju nemāk noteikt vai viņu riepas ir nodilušas un būtu jāmaina. Tāpat, ne visi autobraucēji zina, kāds ir minimālais, pieļaujamais protektora dziļums, ko nosaka likumdošana.

Latvijas likumdošana nosaka, ka minimālais pieļaujamais protektora dziļums vasaras riepām ir 1,6mm, savukārt, ziemas riepām – 4mm. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvija ir līderis ziemas riepu protektora prasībās, jo citviet Eiropā prasības paredz, ka minimālais ziemas riepu protektora dziļums ir 3 mm. Jāatzīmē, ka jaunu riepu protektora dziļums parasti ir 6-8 mm vasaras riepām un 8-10 mm ziemas riepām.

Riepu nodilumu veicina vairāki faktori, viens no tiem ir braukšanas stils. Agresīvas braukšanas piekritējiem, riepas nodilst ātrāk, jo riepas ātrāk uzkarst un ātrāk sāk dilt. Vēl riepu nodilumu ietekmē nepareizs spiediens, pārāk liels svars un bojājumi ritošajā daļā. Tādēļ ir svarīgi regulāri sekot līdzi riepu stāvoklim, jo, sakarā ar drošību un automašīnas vadību, riepas ir vissvarīgākā automašīnas daļa.

Katram autovadītājam, vismaz 1x mēnesī, būtu jāveic riepu vizuāla apskate, jo uz katras riepas, ir redzami riepu nodiluma indikatori, kas parasti atrodas riepu ūdens novadīšanas kanālos. Pirmkārt, apskatot protektora nodilumu. To var izdarīt vairākos veidos, piemēram, izmantojot digitālo protektora mērītāju.

                      Jauna riepa                          Lietota riepa                       

Tomēr, visvienkāršākais veids, kā noteikt vai riepas nodilums nav sasniedzis minimumu, ir pārbaudīt protektora dziļumu, izmantojot 2 latu monētu. Monētas ārējā gredzena daļa, kas veidota no niķeļa un vara, ir 2mm plata. Ievietojot monētu riepu ūdens novadīšanas kanālos, ir iespējams aptuveni izmērīt protektora dziļumu. Papildus tam, varat izmantot protektora dziļuma mērītājums, kādus saviem klientiem izsniedz, piemēram, Pirelli Key Point

Jauna riepa                             Lietota riepa  

 

Papildus vizuālai apskatei, būtu jāveic riepu spiediena pārbaude, jo pareizs spiediens ietekmē ne tikai riepu nolietošanās ātrumu, braukšanas drošību un komfortu, bet arī degvielas ekonomiju un auto ritošās daļas nolietojumu. Riepu spiediena pārbaudi var veikt jebkurā benzīntankā, kā arī riepu centros, kuros speciālisti veiks nepieciešamās pārbaudes, tai skaitā arī vizuālu apskati, pie tam, šis pakalpojums ir bezmaksas un, piemēram, Pirelly Key Point riepu centros, visā Latvijā, šis pakalpojums nav jāpiesaka iepriekš.

Tomēr, PKP speciālisti neiesaka paļauties tikai uz indikatora nodilumu un noteikti negaidīt līdz protektors ir sasniedzis minimālo pieļaujamo dziļumu (1,6mm/4mm), bet ikdienā sekot līdzi un jūtot, ka automašīnas vadāmība ir apgrūtināta, ir jūtama vibrācija vai palielinās riepas skaļuma līmenis, nekavējoties apmeklēt riepu speciālistus, lai noskaidrotu vai nav nepieciešams mainīt riepas. 

 

Uzzini arī citus noderīgus padomus!

 

 


http://www.pkp.lv