Labas ziemas riepas – tā ir Jūsu drošība!

Kaut arī mūsdienu automobiļi aprīkoti ar tādām sistēmām kā ABS (riteņu antibloķēšanas sistēmu straujas bremzēšanas gadījumā), ESP (automašīnas virziena noturības sistēmu sānslīdes gadījumā), EDC (degvielas padeves regulēšanas sistēma), tas nebūt nenozīmē, ka uz ziemas ceļiem jutīsities droši jebkurā situācijā.

Šīs sistēmas efektīvi funkcionēs tad, ja mašīnai būs atbilstošas riepas un ceļam kvalitatīvs segums, savukārt, braucot kailsalā pa apledojušu ceļu ar vasaras riepām, strādāt atteiksies tehnoloģiski visaugstākās drošības sistēmas. Un ne tikai uz piesniguša ceļa, bet arī tad, ja gaisa temperatūra būs nokritusies zem +7 °C, avārijas risks krietni paaugstinās.

Minēsim iemeslus, kāpēc ziemas sezonā jāizvēlas ziemas riepas:

1. Ja gaisa temperatūra ir zemāka par +7 °C, vasaras riepu gumijas sastāvs sacietē arvien vairāk, samazinot riepas saķeri ar ceļa segumu. Jo mīkstāka gumija, jo labāk un efektīvāk tā piemērojas ziemas ceļa segumam. (Sk. 1 grafiks)

2. Testi rāda: ar vasaras riepām aprīkota vieglā automašīna, braucot ar ātrumu 50 km/h, pilnīgi nobremzēt spēj tikai pēc 43 metriem! Savukārt ziemas riepas šo attālumu samazina līdz 35 metriem! Veicot izmēģinājumu, ārkārtas situācijā automobilis, kas aprīkots ar vasaras riepām sadūrās ar šķērsli ar ātrumu 22 km/h, bet auto ar ziemas riepām pārliecinoši un bez bojājumiem apstājās blakus šķērslim. (Sk. 2, 3 grafiki), 4 mm dziļums protektorā – tā jau ir kritiskā robeža, pēc kuras ziemas riepas vairs nespēj veikt savas funkcijas, jo ir zaudējušas elastību.

3. Ja protektora dziļums ir mazāks par 4 mm, Jūs nevarēsit iziet ikgadējo transporta līdzekļa tehnisko apskati, tāpat vairākums apdrošināšanas kompāniju atteiksies apdrošināt Jūsu automašīnu, ja riepas neatbildīs likumīgajām prasībām.

4. Ja protektoram nav pietiekams dziļums, paaugstinās arī akvaplanēšanas risks (pilnīgs saķeres zudums uz ūdens pārpludināta ceļu), savukārt jaunas riepas ir daudz efektīvākas un ātrāk izvada ūdeni no kontakta virsmas.

Labas riepas - tā ir Jūsu drošība! Labas riepas - tā ir Jūsu drošība! Labas riepas - tā ir Jūsu drošība!

Labas riepas - tā ir Jūsu drošība!

Ja Jums nav pie rokas protektora dziļuma mērītāja, tad riepu nodiluma mērīšanai lieti noderēs divu latu monēta – tās sānu/misiņa mala ir tieši 4 mm bieza!

Gādājiet par savu drošību paši un centieties nepakļaut briesmām arī citu satiksmes dalībnieku dzīvību – savlaicīgi mainiet riepas!


http://www.pkp.lv