Pirelli kalendārs 2013

Pirelli kalendārs 2013

Pirelli Kalendāra mājas lapā / Pirelli Kalendāra 2013 "Making Of" video

Dižākie vizuālie brīnumi nav no citas pasaules, tie nav maģiska dīvainība, drīzāk gan ikdienas atspoguļojums, kurā brīnišķīgi izskatās tieši pazīstamās lietas. Ielas, pilsētas sienas un debesis satraucošā nekārtībā sāk atgādināt sapņa iracionalitāti. Tas notiek tāpēc, ka noteiktus objektus ir iespējams atpazīt – suni, krēslu, logu, bet pārējie elementi ir neierastāki – no kurienes nāk šis gaismas atspīdums un ko tur dara šī sieviete? Mokoša un suģestīva, krāsas pārpilna, šī vīzija gūst spēku caur jaudīgā tēla klātbūtni. Šo fotogrāfiju gadījumā tā ir skaista sieviete, kura attēlā dominē gluži kā džungļu valdniece.

Pirelli kalendārs 2013

Šajā dievišķajā pārsteiguma un sajūsmas izpausmē šāds skaistums vienmēr ir aicinošs. Nav iespējams apskatīt Stīva MakKarija (Steve McCurry) Riodežaneiro un tās iedzīvotāju fotogrāfijas un tajā pašā laikā nevēlēties tur atrasties. Kontrastu pilsētas Riodežaneiro maģija ir kaut kas taustāms, pacilājošs dzidrums, kas ir reti sastopams lielākajā daļā pilsētu. Riodežaneiro tā ir daļa no tās identitātes, tās ikdienas dzīves, kaut kas līksms, tomēr tajā pašā laikā tas rada sava veida melanholiju. Intensīvās krāsas var iedvesmot prieku, bailes, alkas, pat patosu vai gandrīz svētpilnu iekšējo stāvokli. 

Pirelli kalendārs 2013

Šeit attēlotā Riodežaneiro pilsēta ataino Brazīlijas vēsturi, tādas valsts vēsturi, kura piedzīvojusi daudz pārmaiņu – tikusi kolonizēta, izlaupīta un atjaunota, līdz tā eksplodēja Eiropas un Āfrikas enerģijā, kā arī ar tās iezemiešu mantojumu. Fotogrāfijas liecina par vietējo impulsu un improvizācijas kultūru, antropologi varētu teikt – sinkrētisku kultūru sintēzi. Runa ir par cilvēkiem, kuri pārņem dažādus rituālus vai ticības un padara tās par savām. Arī tas ir brīnumaini. Mūzika, dejas un pat grafiti uzsver šo transformāciju; cilvēka pieskāriens krāsotajām sienām, ikdienas kleita ir Riodežaneiro iedzīvotāju dzīves un apkaimes redzējums, piemēram, pārveidojot sienas par gleznojumiem vai savus ķermeņus par mākslas objektiem, kā to dara kultūristi un dejotāji.

Pirelli kalendārs 2013

Kapuero (capoeira) – šeit attēlota kā enerģiska akrobātika – nāk tieši no Brazīlijas un ir gadsimtiem veca, apvienojot kustību un mūziku. Tā ir estētiska kaujas sistēma, brīnums darbībā -cīņas māksla, kas nereti ir improvizācijas pilna un prasmīga. Grafiti šeit nav vandālisms (kā dažās pilsētās), bet gan uzlabojums, gleznojums uz sienas, ielas, durvīm vai mājas fasādes.  Šie attēli parāda nesen izveidotu pasauli, tipisku fotouzņēmumam no Riodežaneiro augstumiem. Tas ir gluži kā redzēt mūsu planētas seju tās radīšanas laikā, jūrām no attālajiem kalniem samazinoties iesārtas gaismas baseinos, lai atklātu pilsētas dzimšanu, gaismu mirdzēšanu piekrastē, augstceltņu atspoguļojumus, pilsētu, kurā cilvēki vislaimīgākie šķiet ārā – uz ielas, lapenēs un tirgos, balkonos.

Pirelli kalendārs 2013

Šeit ir pārpilnības pazīmes – visa ir daudz – pārtikas, augļu, krāsu, mūzikas, arī gaismas, kura nereti ir kaprīza, pārpilnība. Meitene tirgus stendā, nepacietīgi grozot galvu, stāv pie iespaidīgas daudzkrāsainu piparu kaudzes. Viņa ir viena, bet tādi ir arī daudzi citi cilvēki pilsētā. Jo īpaši izjūtama ir vientulības gaisotne ap sievieti, kura dodas prom pa Arcos de Lapa akveduktu. Šajā vientulībā jūtams ķircinošs aicinājums „seko man”. Viņa ir runājoša ēna – šajās ēnās ir tikpat daudz dzīvības kā vaļējā gaismas avotā.

Pirelli kalendārs 2013

Un katrs attēls šajā secībā tiek atdzīvināts ar kādu izklāstošu detaļu – vai nu tas ir bēgošs kaķis, izkāmējis suns vai kāda ēna, nemierīgas acis vai cilvēka neveiklības attēlojums, ko mēs viegli varam atpazīt un saistīt ar sevi. Fiziskums caurauž attēlus, cilvēka faktors ir spēcīgs. Tie ir cilvēki no miesas un asinīm – reāli cilvēki reālā vietā, izdalot līksmu pārliecību. Pašā vienkāršākajā veidā sievietes grūtniecība tiek parādīta sastingušā un rāmā fotouzņēmumā. Sarežģītākā gadījumā var apskatīt durvīs stāvošo foto modeli, Brazīlijas karoga krāsu apmetumu uz sienas, pie loga esošo sievieti ar tālumā vērsto skatienu, daļēju skumju pārņemta bērna sienas gleznojumu, īstu koku, slapju ielu.

Pirelli kalendārs 2013

Pirelli Kalendāra 2013 "Making Of" video

Interviju ar fotogrāfu lasiet šeit

Stīva MakKarija biogrāfiju lasiet šeit

Vairāk informācijas par Pirelli 2013. gada Kalendāra prezentāciju skatieties šeit

Vairāk informācijas meklējiet Pirelli Kalendāra mājas lapā


http://www.pkp.lv